Jóga nidra - Jana Kyriakou
00:00 / 00:00

přečti si před praxí

co je JÓGA NIDRA

 Zpomalme, zastavme se , pozorujme a nechme být…Spojme se s naší vnitřní moudrostí

 

Jóga nidra, nebo-li jógový spánek, je účinná a zároveň jednoduchá meditační technika. Vy jen pohodlně ležíte a můj hlas systematicky provede vaši pozornost skrze tělo, dech a mysl. A také skrze všechny fáze regulerního spánku - je to takový nácvik na kvalitní noční spaní !

Proč praktikovat jóga nidru:

Vědecké výzkumy potvrzují, že pravidelná praxe jóga nidry zklidňuje nervový systém, snižuje stres a zlepšuje kvalitu spánku. Když nespíme dobře, naše tělo i mozek nemohou regenerovat, trpí naše pamět a schopnost učení, zvyšuje se riziko zánětů v těle a tím i riziko různých onemocnění. Takže není dost reálné, že se nám ráno povede ten test či prezentace po probdělé noci studiem - opravu, opravdu není!

A ano! Lékaři předepisují kvalitní spánek pro optimální fyzické i mentální zdraví. Je to jednoduché, uvolňující...jen si potřebujeme DOVOLIT odpočívat :)

Jak a kdy praktikovat:

Najděte si klidné místo, kde si můžete pohodlně lehnout, nejlépe na záda - do postele, na kauč, na jógovou podložku. Uvelebte se a ujistěte, že se vám leží pohodlně a že je vám teplo. Můžete se přikrýt dekou, přiložit na oči relaxační polštářek, provonět místnost relaxačním esenciálním olejem např. levandulí v difuséru. 

Jak vypadá samotná meditace:

Jen pohodlně ležíte a posloucháte můj hlas a instrukce aniž byste se museli nějak hodně soustředit, snažit, či obávat, zda to děláte správně. Nelze praktikovat špatně :)

Většinou začínáme vedenou relaxací, jemným dýcháním a pak provedu vaši pozornost po jednotlivých částech vašeho těla a dostaneme se i k vizualizaci (představování si různých obrázků, či příběhu). Cílem jóga nidry je kompletní relaxace, ale zároveň zachování bdělé pozornosti, která sleduje můj hlas. Ale když usnete, nic se neděje. Účinky meditace se stejně dostaví. Uvnitř vaší mysli je část, která neusne, která pořád poslouchá. Takže se uvolněte a nemusíte se o nic urputně snažit.

Důležitou součástí jóga nidry je také definice takzvané "Sankalpy" - je to takové naše hluboké srdeční přání, šepot duše, náš záměr, něco, co je pro  nás velmi důležité. Až vás v meditaci vyzvu k vytvoření Sankalpy, zkuste jen otevřít své srdce. Nepřemýšlejte o tom, Sankalpa nepřijde z hlavy. Přijde spíše z naší vnitřní intuice. Až se vám objeví nějaké slovo, či věta, či obrázek, utvořte z něj krátkou větu, pozitivní afirmaci v přítomném čase. Například "Jsem odpočatá" nebo "Jsem klidná" nebo "Jsem sebevědomá". Nepřemýšlejte o tom nyní, já vás navedu v meditaci. 

Tato afirmace může být otisknuta do našeho podvědomí díky specielně zrelaxovanému stavu. Tím máme možnost přepsat některé návyky naší mysli, které nám nejsou prospěšné a vytvořit tak návyky nové a nový svěží pohled na životní situace. Nemusíme tedy věřit naší mysli, když nám opakuje, že jsme ve stresu, že nejsme dost chytré či dost krásné. Můžeme vytvořit a věřit novým popisům. 

Kdy a jak často praktikovat:

Můžete praktikovat kdykoliv během dne nebo přímo před spaním. Praxe relaxace a nácvik kvalitního spaní je skutečně cvičení - je třeba cvičit pravidelně, aby se dostavila skutečná změna.

Jóga nidru můžete tedy cvičit každý den nebo několikrát týdně. Pokud máte v životě hodně stresu, nebo skutečně trpíte nedostatkem kvalitního spánku, tak doporučuji nastavit disciplínu a praktikovat pravidelně (denně, nebo 3-4x týdně) po dobu alespoň jednoho měsíce.

Máte další otázky? Kontaktujte mě: janakyriakou@bewellinstitute.com

Tato konkrétní jóga nidra byla inspirována Karen Brody a její knihou: Dare to Rest